Skip to main content
Support - EBSCO Help

Kullanıcı Hesaplarına Ait Şifreler 1 Ekim’den İtibaren Süreli Olacaktır

EBSCO, dünya çapındaki tüm müşterileri için gizlilik ve güvenlik standartlarını karşılamak ve en uygun kullanıcı deneyimini sağlayan geliştirmeler yapmak için çalışmaktadır.

Geçtiğimiz Nisan ayında, tüm hesaplar için güçlü parola gereksinimlerinin kullanıma sunulmasının ardından, kimlik doğrulama için Kullanıcı Adı/Şifre kullanan EBSCO müşterilerinin bundan sonra, parolaları için belirlenmiş son kullanma tarihleri olacaktır. Belirlenen son kullanma tarihleri, en yakın 1 Ekim 2018 ve en geç 31 Aralık 2019 tarihleri olacaktır.

Şifrelere ait son kullanım tarihlerini ne zaman ve nerede görebilirim?

Kullanıcı hesaplarına ait şifrelerinin son kullanma tarihleri 25 Ağustos 2018'de veya sonrasında EBSCOadmin üzerinden görülebilecektir.

Şifre son kullanım tarihlerini görüntülemek için:

  1. EBSCOadmin'e http://eadmin.ebscohost.com/ adresinden giriş yapın. (EBSCOadmin kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız, kütüphane yöneticinize danışınız veya Müşteri Desteği ile iletişime geçiniz.)
  2. Authentication (Kimlik Doğrulama) sekmesini tıklayın.
  3. User ID/Password (Kullanıcı Adı/Şifre) sekmesini tıklayın.

Son kullanma tarihleri dördüncü sütunda görünecektir.

Parola sürelerinden hangi EBSCO kaynakları etkilenecektir?

EBSCOhost, EBSCO Discovery Service, DynaMed Plus vb. gibi kullanıcılar tarafından EBSCO kaynaklarına erişmek için kullanılan tüm Kullanıcı Adı/Şifre kombinasyonları bu şifre sürelerinden etkilenecektir.

Parola geçerlilik süresinin sona ermesinden önce bildirim alacak mıyım?

Evet. Kütüphane yöneticileri, kullanıcı hesabına ait bir şifresinin sona ermesinden 15 gün önce e-posta bildirimini alacaklardır. Ek hatırlatmalar, son kullanma tarihinden 7 gün önce ve son beş gün içinde her gün gönderilecektir.

Süresi dolmadan şifremi sıfırlamazsam ne olur?

Kullanıcılar, kütüphaneniz ile EBSCO kaynaklarına giriş yapmaya çalıştıklarında aşağıdaki hata iletisiyle karşılaşırlar:

“The username and password combination you entered does not exist or has expired. Please contact your institution for assistance. [Authentication Error Code 101]”

(Girdiğiniz kullanıcı adı ve parola kombinasyonu mevcut değildir veya kullanım süresi dolmuştur. Yardım için lütfen kurumunuza başvurunuz. [Doğrulama Hatası Kodu 101])

Kesintisiz bir erişim sağladığınızdan emin olmak için kullanıcı hesaplarına ait şifreleri süresi dolmadan güncellemenizi öneririz. Lütfen yeni şifrelerin güçlü şifre gereksinimlerini karşılaması gerektiğini unutmayınız. Adım adım talimatlar için, Güçlü Şifreler Oluşturma için hazırlanmış eğitim videosunu inceleyiniz.

Kullanıcı hesaplarına ait şifreler ne kadar süre geçerli olacaktır?

Şifre sıfırlandıktan sonra 365 gün boyunca geçerli olacaktır.

Şifreler tekrar kullanılabilir mi?

Hayır. Süresi dolan her şifre için, yeni bir şifre oluşturmanız gerekir. Daha önce kullanılan şifreler tekrar seçilemez.

EBSCOadmin hesap bilgilerimi nasıl doğrulayabilirim veya nasıl EBSCOadmin'de oluşturulan yeni bir kütüphane yönetici hesabı alabilirim?

Bir EBSCOadmin hesabınız yoksa ve olması gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen kütüphane yöneticinize başvurunuz veya Müşteri Desteği ile iletişime geçiniz.